KURUMSAL

Geçmişten günümüze istikrar, azim ve başarının hikayesi...

ŞAFAK MAKİNA Yedek Parça San. ve Tic. A.Ş. 1955 yılında Sayın Fethi ÇATALAY tarafından İstanbul'da kurulmuştur Tek torna tezgahı ile 1955 yılında başlayan üretim, 1979 yılında Dündar ÇATALAY, Serdar ÇATALAY ve Erdal ÇATALAY ile ikinci jenerasyonun devreye girmesi sonucunda gelişme ve büyüme sürecine girmiştir. ŞAFAK MAKİNA A.Ş. 1998 yılında İstanbul Samandıra' daki 10.500 m 2 kapalı alan üzerine kurulmuş yeni fabrikasına taşınarak entegre bir tesis haline gelmiştir. Düzce organize sanayi bölgesinde 24.000 m2 kapalı alana sahip fabrikanın inşaatı da henüz devam etmektedir.

Firmamız tüm dünya otomotiv ve traktör ana sanayilerine 1000' in üzerinde farklı ürün üretmektedir

Fabrikamızda yüksek ve düşük basınçlarda çalışan bağlantı elemanları, boru hortum kompleleri, klima, yakıt ve fren boru kompleleri, ticari araç kompresörleri, fren egzost klapeleri, özel motor parçaları ve piyano grubu kompleleri, Ford transit V184 vakum pompası üretimi yapılmaktadır.

Firmamız CNC Talaşlı İmalat, Boru Büküm Makina parkları ve Dövme, Kaplama destek tesisleri ile müşteri beklentileri doğrultusunda üretim yeteneğini geliştirmeye devam etmektedir. Ar-Ge çalışmaları ile tasarlanan ve üretilen makinaları yalnızca kendi kullanmayarak, dünya piyasasına kendi teknolojisini sunmaktadır.Bunun en güzel örnekleri CNC boru büküm ve PLC uç şekillendirme ve CNC torna makinalarıdır.

FAALİYET ALANLARI

BORU BÜKÜM VE

UÇ ŞEKİLLENDİRME

Şafak Makina Ø4-Ø65'e kadar paslanmaz çelik, çelik, pirinç, alüminyum, bakır, hycoat kaplı boru ve bundy borularda uç şekillendirme ve bükme kapasitesine sahiptir.

DÖVME

İMALATI

Sıcak şekillendirmede 400 ton pres ve max. 2.5 kg parça dövme kapasitemiz mevcuttur.Parçalar boy kesildikten sonra dövme, çapak alma ve kumlama proseslerine tabi tutulmaktadır.

BORU VE HORTUM

KOMPLELERİ ÜRETİM HATTI

Şafak Makina 1998 yılında başlamış olduğu hidrolik direksiyon hortum kompleleri üretimine, 2003 yılında Eaton ile yapmış olduğu lisans anlaşması ile Ford Transit ve Transit Connect araçlarına ait hidrolik direksiyon boru ve hortum sistemleri üretimini dahil etmiştir.

KAPLAMA

TESİSİ

Üretim bandımızda Zn-Nii (Çinko Nikel), Zn-Fe (Çinko Demir), Zn-Co (Çinko Kobalt) kaplama çeşitleri yapılabilmektedir. Avrupa ELV Standartlarına uygun Cr3 kullanılarak otomatik arıtma tesisiyle doğayla dost olan işletmemizde, Tüm parçalar için X-Ray cihazında hem kalınlık hem de kimyasal içerik olarak analiz yapılabilmektedir.

TALAŞLI

İMALAT

CNC bölümünde Ø300 mm‘ye kadar tüm malzeme çeşitlerini hassas bir şekilde işleme yeteneğine sahibiz. Üretim proseslerinde KPS, SPC, PKR, P Kart vb. Kontrol uygulamaları bulunmaktadır.

ÖZEL TEZGAH VE KALIP APARAT

ÜRETİM HATTI

Şafak Makina olarak müşteri beklentileri ve parça üretim ihtiyaçlarını karşılayacak özel makinalar, kalıp ve aparalar Ar-Ge departmanımız tarafından tasarlanmakta ve üretimi ilgili hatlarda yapılabilmektedir.

KAYNAK

ÇÖZÜMLERİ

Kaynak bölümümüzde gaz altı (MIG, MAG, TİG) kaynağı, indüksiyon kaynağı, oksijen kaynağı ve fırın kaynağı (Furnace Brazing) yapılabilmektedir.

MONTAJ

HATLARI

Montaj üretim hatlarımız yalın üretim metrikleri, Poke-Yoke v.b. sistemler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca bir çok pinomatik valf v.b. parça montajı yaptığımız hatlarımız da mevcuttur.

TEST

ALANLARI

1 bardan 24 bara kadar hava ve azot ile sızdırmazlık testi, hidrolik basınç testleri ve Atec test cihazları bulunmaktadır. Müşterilerimizin taleplerine bağlı olarak özel test makinaları yapmak konusunda da Ar-Ge yeteneğimiz mecuttur.

LOKASYONLAR

ŞAFAK OTOMOTİV

GENEL MERKEZ

Lokasyon: Sancaktepe / İstanbul
Kapsam: 10.500 Metrekare

MEDİKAL ENDÜSTRİ

FABRİKASI

Lokasyon: Gebze / OSB
Kapsam: 3.500 Metrekare

SFK KAPLAMA

FABRİKASI

Lokasyon: Dudullu / İstanbul
Kapsam: 500 Metrekare

DÜZCE

FABRİKASI

Lokasyon: Düzce
Kapsam: 24.500 Metrekare

ŞAFAK OTOMOTİV

DEPO

Lokasyon: Stuttgart / Almanya
Kapsam: Rental, Lila Lojistik
ŞAFAK MAKİNA TANITIM FİLMİ